SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  118  / Kasy będzie mniej

 

Miasta w centrum uwagi UE

 
Kasy będzie mniej

 

Z Janem Olbrychtem, przewodniczącym Intergrupy URBAN w Parlamencie Europejskim – rozmawia Krzysztof Kozik
– Czym jest polityka miejska i jak, według Pana, należy ją rozumieć?

 

– Polityka miejska może być rozumiana na dwa sposoby: finansowy czyli ile pieniędzy będziemy mieli od rządu lub Unii Europejskiej. I szerszy, który mówi o tym w jaki sposób podmiot inny ( region, UE ) buduje całe możliwe otoczenie dla miast, nie zastępując miast i nie wchodząc w ich kompetencje. Polityka miejska to nie tylko pieniądze, to są także przepisy dotyczące transportu, nieruchomości, budownictwa. To cały kompleks spraw dotyczący miast. Innymi słowy polityka miejska nie jest polityką miasta. Polityka miejska jest polityką wobec miasta. Tak samo jak polityka regionalna jest polityką wobec regionów. I mam nadzieję, że w Polsce polityka miejska znajdzie właściwe miejsce – będzie dokończona. O to samo walczymy również w Unii.

 

– Czego, Pańskim zdaniem, najbardziej brakuje polskim miastom ze strony władzy centralnej: przepisów, sposobu myślenia?

 

– Polskie miasta, i tak, od czasu gdy zaczęto u nas budować samorządność, czyli stosunkowo niedawno, ogromnie się rozwinęły. Kluczową kwestią w rozwoju miast jest planowanie przestrzenne, które musi być dopracowane. Wydaje mi się, że jest jeszcze sporo do zrobienia w dwóch dziedzinach: przepisów dotyczących nieruchomości i tych dotyczących zamówień publicznych. One powinny być również, absolutnie, dopracowane. A poza tym należy także wzmocnić udział miast w podatkach i finansach publicznych; miasta zasługują na to. Trzeba ponadto zakończyć dyskusję na temat metropolizacji, bo na razie to tylko fragment objęty jest tymi przepisami.

 

– Jak Bruksela, w kontekście miast i polityki miejskiej, patrzy na to co dzisiaj dzieje się w naszym kraju?

 

– Aktualnie toczy się dyskusja, zarówno miedzy rządami jak i w instytucjach europejskich na temat przyszłej polityki spójności, czyli finansów. Ta dyskusja jest trudna, bo wszyscy wiemy, że pieniędzy będzie mniej. Będzie mniej z dwóch powodów: po pierwsze z powodu wyjścia z UE Brytyjczyków, a po drugie ze względu na pojawiające się nowe wyzwania. W związku z czym trzeba inaczej podejść do polityki spójności. W jaki sposób? To jest właśnie temat, który dzisiaj nas zajmuje. Na co postawić? Co trzeba wzmocnić? W tej dyskusji ogromne znaczenie mają miasta, bo to w nich ulokowane są najważniejsze wyzwania i zagrożenia. Z jednej strony mamy i koncentrację badań naukowych i wszystkich ośrodków rodzajowych. Mamy rozwijający się transport (miejski) ale także największe, w tym samym czasie, zanieczyszczenie powietrza. To także rosnąca ilość zagrożeń społecznych, które się pojawiają w miastach. Pamiętajmy o tym, że w całej Europie to głównie miasta przyjmują imigrantów i biorą na siebie odpowiedzialność za zajmowanie si ę nimi. To jest bardzo poważne wyzwanie i dlatego miasta są w centrum zainteresowania UE. Natomiast na pytanie: ile będzie pieniędzy dla Polski, dla miast dzisiaj trudno odpowiedzieć. Jedno jest pewne, że polityka europejska będzie powiązana z innymi politykami i zagadnieniami. Inaczej mówiąc, ilość pieniędzy dla poszczególnych państw będzie nie tylko zależała od ich bogactwa, nowych wyzwań, trudności, nowych zjawisk, ale także od tego, czy w tych państwach przestrzega się reguł państwa prawa. To będzie ze sobą bardzo ściśle powiązane i z całą pewnością, dotyczy także Polski.

 

Miejskie mrowisko najlepiej widać nocą z kosmosu

 

– Czy tworzenie metropolii lub związków metropolitalnych może mieć wpływ na przyszłą pozycję miast?

 

– To będzie miało wpływ, ale tylko jeśli chodzi o naszą wewnętrzną sytuację ponieważ sposób organizacji państwa tzw. ustrój terytorialny nie leży w gestii Unii Europejskiej. Metropolizacja ma, wszędzie dwa oblicza. Albo dotyczy miast, albo obszarów wokół nich i z nimi związanych, czyli tego, co jest w tej chwili na Śląsku. Na Śląsku nie mówimy o metropolii w rozumieniu tylko tych 12 miast, które tworzą aglomerację, ale mówimy o obszarze metropolitalnym, który skupia ponad 40 miast i gmin. To nie dotyczy aglomeracji, lecz współpracy miast, które są w zakresie oddziaływania aglomeracji. To jest nasza wewnętrzna, polska sprawa – w jaki sposób my sobie to ułożymy w kontekście ewentualnych środków Unii Europejskiej i kompetencji tych metropolii. To musi być dopracowane i znaleźć odbicie w przygotowywanych programach operacyjnych.

 

– Czyli ewentualne powstawanie nowych województw to tylko i wyłącznie nasza sprawa?

 

– Tak jest. Generalnie rzecz biorąc, w Unii Europejskiej nie tyle, że to nikogo nie interesuje, ale chodzi tu o to, aby nie ingerować w wewnętrzny podział danego państwa. To nie leży w kompetencji Unii. Czy państwo dzieli się wewnętrznie na kilkanaście czy kilka regionów – dla Brukseli nie ma znaczenia. Dla Brukseli ma znaczenie oddziaływanie na pewne obszary, które nazywamy jednostkami terytorialnymi nomenklatury tzw. statystycznej. Inaczej mówiąc, pieniądze europejskie są obliczane na poziomie obszarów statystycznych. W Polsce, na dzień dzisiejszy, te obszary pokrywają się z województwami. Dlatego oddziaływanie pieniędzy europejskich przebiega u nas na poziomie wojewódzkim. Inaczej jest w Czechach, tam są województwa – kraje, które nie pokrywają się z jednostkami statystycznymi; podobnie jest na Słowacji. Tam pieniądze europejskie nie idą do regionu tylko do agencji zarządzających. Pytanie jest następujące – czy Polska chce utrzymać obecny podział na 16 województw, które są jednostkami interwencji strukturalnej czy też chce to zmieniać? Trudno powiedzieć. Dzisiejsze deklaracje wskazują, że Polska chce utrzymać obecny stan rzeczy. Zobaczymy.

 

– Dziękuję za rozmowę.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |