SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  118  / Lepiej być… offline

 

Trendy: internet rzeczy

 
Lepiej być... offline

 Transport i motoryzacja, energetyka, opieka zdrowotna, inteligentne domy i przedmioty codziennego użytku – w tych obszarach internet rzeczy ma największy potencjał rozwoju. Według IDC do 2020 roku wydatki na ten cel wzrosną w Polsce do poziomu 5,4 mld dolarów. Dzięki dobrze wykształconym kadrom, Polska może być ważnym rynkiem dla rozwoju technologii powiązanych właśnie z internetem rzeczy.

 

– Internet rzeczy będzie rozwijał się w każdej z branż, przede wszystkim w dziedzinie smart cities, smart grid. Urządzenia będą powstawały po to, aby pomagać nam żyć, by ułatwiać nam podstawowe czynności, byśmy mogli oszczędzać energię i zasoby naturalne. Internet rzeczy będzie rozwijał się lawinowo w wielu dziedzinach równocześnie, trudno wskazać pierwszą. W Europie jedną z dziedzin, w której internet rzeczy ma zastosowanie, jest nowoczesna energetyka i inteligentne miasta – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Pisarczyk, prezes zarządu spółek Phoenix Systems i Atende Software.

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) – czyli koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą się ze sobą komunikować, wymieniać i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci – cieszy się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że do 2020 roku będzie już ponad 50 mld urządzeń podłączonych do IoT – nie tylko komputerów i smartfonów, ale również sprzętów domowych czy tzw. wearables, czyli ubrań, biżuterii i gadżetów wyposażonych w sensory zdolne łączyć się z internetem.

 

 

– Rynek internetu rzeczy uważany jest przez wielu ekspertów za jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin informatyki. Raporty mówią, że niedługo ponad 90 proc. komputerów to będą komputery tzw. wbudowane w urządzenia i nawet nie będziemy mieli świadomości, że tam są – mówi Paweł Pisarczyk. Według opracowanego przez IAB raportu „Internet Rzeczy w Polsce” najwięcej urządzeń znajduje obecnie zastosowanie w obszarach smart dom, wearables oraz RTV i AGD. Producenci implementują już moduły WiFi nawet w drobnych sprzętach domowych, a inteligentne lodówki czy odkurzacze są coraz powszechniejsze. Według IAB Polska to właśnie kategoria smart dom ma największy potencjał związany z IoT, ponieważ z domowego WiFi korzysta w tej chwili ok. 77 proc. polskich gospodarstw domowych. Kolejne obszary, w których internet rzeczy znajdzie szerokie zastosowanie to m.in. transport i motoryzacja, energetyka i opieka zdrowotna.

Jak wynika z badań Samsung Electronics, na razie tylko 15 proc. Europejczyków rozumie pojęcie Internet of Things. Natomiast raport IAB wskazuje, że z tym terminem spotkało się dotąd zaledwie 11 proc. Polaków. Wiele osób korzysta z urządzeń łączących się z internetem, nie wiedząc nawet, na jakiej zasadzie działają. O tym, że internet rzeczy ma ogromny potencjał wzrostu, świadczą jednak nie tylko badania i ekspertyzy, lecz także zainteresowanie światowych gigantów technologicznych. – Jest to rynek, który stwarza wielki możliwości dla firm rozwijających oprogramowanie, zaawansowaną technologię, w szczególności oprogramowanie niskopoziomowe, systemy operacyjne, czyli rozwiązania, które pomagają projektować urządzenia nowego typu. Bardzo dużo graczy inwestuje w ten rynek. Firmy takie jak Dell publicznie mówią o tym, że będą inwestowały. Najwięksi gracze zauważyli, iż jest to właściwy kierunek. Europa przegrała walkę ze Stanami Zjednoczonymi o cloud computing, natomiast wierzymy, że internet rzeczy będzie domeną firm europejskich, a w szczególności polskich. Wiele lat temu Polska nie znaczyła nic na rynku gier komputerowych, a dziś firma CD Projekt jest uważana za lidera branży i cały świat wstrzymuje oddech, kiedy ma się pojawić nowa odsłona Wiedźmina. Wierzę, że tak samo będzie w internecie rzeczy i my odegramy istotną rolę z naszym systemem operacyjnym (…) – mówi Paweł Pisarczyk.

(Źródło: Newseria Innowacje we współpracy z globaleconomy.pl)

 

ROJENIA?

– W 2022 roku liczba urządzeń podpiętych do internetu sięgnie jednego biliona – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju, powołując się na wyniki badań. – To oznacza w przybliżeniu po 100 urządzeń podpiętych do internetu przypadających na jednego człowieka żyjącego na naszej planecie i rzeczywistą, prawdziwą rewolucję. Właśnie ona, w dziedzinie AGD ma szanse pchnąć nas na nowe tory rozwojowe – mówił podczas prezentacji raportu „Polska rewolucja w segmencie smart”.

– To komunikacja mebla z meblem czy lodówki ze sklepem internetowym, pralki z zakładem energetycznym, która się włącza i wyłącza wtedy, kiedy taryfy są wyższe, albo niższe – tłumaczył. – Bardzo mocno wierzę w ten trend. Uważam, że on będzie nie tylko sprzyjał energooszczędności, będzie przyjazny dla środowiska – dodał.

 

TYMCZASEM…

Niedawny atak hakerski za pośrednictwem urządzeń z kategorii internetu rzeczy, m.in. kamer monitoringu, który sparaliżował wielkich tego świata jak Spotify, Twittera czy Netfliksa, to wyższa szkoła jazdy. W zachwycie nad tym internetem rzeczy zapominamy o bezpieczeństwie.

 

Internet rzeczy (IoT) – miliardy inteligentnych, rozmawiających ze sobą urządzeń, lodówki, które same robią zakupy, światła domowe, które da się gasić na odległość smartfonem. Malowana przez branżę w ciepłych barwach przyszłość człowieka wyręczanego przez urządzenia. Na marginesie, lodówka sama robiąca zakupy online brzmi fajnie, ale co, jeśli przy co trzecim otworzeniu będzie odtwarzać reklamę? To naturalnie tylko spekulacja, ale naiwnym byłoby sądzić, że przemysł marketingowy nie zaadaptuje w jakiś sposób raczkującej branży IoT do swoich potrzeb.

Ale na internet rzeczy, którego tak wyczekujemy, nie jesteśmy jeszcze gotowi. Przynajmniej w kwestii bezpieczeństwa. I na pewno nie tylko…

 

BOTNET RZECZY

Botnet to sieć zainfekowanych urządzeń pozostających pod kontrolą atakującego. Właściciel danego sprzętu często nawet nie wie, że jest częścią botnetu.

O botnetach mówi się potocznie „sieć komputerów zombie”. – Dotychczas raczej nie myślało się o urządzeniach z kategoriiinternetu rzeczy jako komputerach. To niepokojące – mówi John Shier, starszy doradca ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Sophos,. – Obecnie do sieci podłączonych jest ok. 6 mld urządzeń internetu rzeczy. Do 2020 r. ma ich być od 20 do 30 mld. Zdaniem Johna Shiera problem w tym, że choć urządzenia te zalewają rynek, przeważnie są niezabezpieczone. Ich komunikacja nie jest szyfrowana, a zdecydowana większość korzysta z protokołów komunikacji Telnet lub FTP. Nie wchodząc w szczegóły – to archaiczne, by nie powiedzieć przedpotopowe, pełne dziur, niebezpieczne standardy. Jak dodaje Shier: Ataki te wskazują na ogromny potencjał internetu rzeczy, który może być wykorzystany przez cyberprzestępców. Istnieje kilkadziesiąt milionów niezabezpieczonych „inteligentnych” urządzeń, które mogłyby spowodować ogromne straty, jeśli zostałyby wykorzystane przez niepowołane osoby.

 

PAŁKA CZY ROZSĄDEK?

Jak temu zaradzić? Zdaniem Shiera nie na poziomie legislacyjnym. Nawet jeśli jeden kraj wprowadziłby regulacje dotyczące poprawienia poziomu bezpieczeństwa, niekoniecznie muszą być skuteczne w innym kraju. – Poza tym politycy mają tendencję do podejmowania odważnych, nagłych decyzji na tematy, o których zwykle nie mają pojęcia. I które zwykle okazują się niewłaściwe – mówi. Jego zdaniem pomocne mogą być wspólne środowiska oprogramowania rozwijane przez duże firmy, jak Google czy Apple – jakikolwiek producent będzie chciał z nimi współpracować, musi dostosować swój produkt do ich zasad bezpieczeństwa. Bezpieczniejszą przyszłość zapewni też dystrybucja urządzeń internetu rzeczy w modelu usługowym. Dany producent sprzedawałby urządzenia, sam zarządzając ich oprogramowaniem z poziomu własnej chmury obliczeniowej, w zamian za miesięczny abonament. Wówczas użytkownik nie musiałby martwić się o bezpieczeństwo, brak aktualizacji czy niedziałający sprzęt.

Jakkolwiek nie rozwinie się ten rynek, John Shier na razie zaleca kierowanie się zdrowym rozsądkiem i jeśli coś nie musi być połączone z siecią, to lepiej zostawić to w świecie offline. – Bez dostępu do sieci lodówka wciąż będzie chłodzić żywność, a pralka prać ubrania – kwituje.

 

(za businessinsider.com.pl)

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |