SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  120  / Dzieje się…

 

Barometr gospodarczy


 
Dzieje się… ciągle na +

 


BREXIT POWOLI STAJE SIĘ FAKTEM

Kolejna runda negocjacji ws. Brexitu została zakończona. Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o wyjściu z UE, a z nieuregulo- wanych ważnych spraw pozostała tylko kwestia granicy z Irlandią. Poczyniono też kalkulacje dot. kosztów Brexitu. Szacuje się, że ten „rozwód” może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. wzrostu PKB. Negocjatorzy porozumieli się w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Przywódcy 27 państw unijnych poznali projekt porozumienia regulującego przyszłe stosunki z Wielką Brytanią.

 

JEST NOWY OPTYMISTYCZNY RAPORT PAYPAL I DELOITTE PT. „NOWE TYGRYSY EUROPY”

Dotyczy gospodarek 13 państw unijnej flanki wschodniej a więc obok Polski są to m.in.: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia. Z raportu wynika, że na wzrost regionu miały znaczący wpływ inwestycje w dużym stopniu wspomagane funduszami unijnymi. Raport zwraca uwagę na to, że na zmianę sytuacji w tych krajach miał także rozwój infrastruktury cyfrowej. Wg danych z 2017 ponad 80 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do inter- netu. W ostatnich 11 latach udział przychodów z e-commerce w obrotach firm wzrósł trzykrotnie, a odsetek przedsiębiorstw przyjmujących zamówienia online wzrósł w tym okresie o 81 proc. Dynamicznie rozwija się przedsiębiorczość, a dotąd lokalne firmy coraz częściej przedstawiają swoje możliwości za granicę, przy czym 56 proc. PKB regionu, jest generowane poprzez eksport. W grupie małych i średnich firm unijnych na 22 mln aż 5,2 mln to firmy zlokalizowane a analizowanym regionie.

 

UKRAIŃCY MAJĄ ZNACZĄCY WPŁYW NA SYTUACJĘ NA POLSKIM RYNKU PRACY

Z „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika wiele ciekawych informacji. Niemal 40 proc. dużych polskich firm zatrudnia Ukra- ińców. Pozostała część polskich firm jest zainteresowana ich zatrudnieniem (chodzi o zatrudnienie na niskich szczeblach). Ukraińscy pracownicy przyjeżdżają w większości na okres do 3 miesięcy, chcą jak najwięcej zarobić, odłożyć i wracać do kraju. 91 proc. szefów polskich firm ma pozytywny lub neutralny sto- sunek do imigrantów z Ukrainy, a 62 proc. spośród nich planuje w najbliższym czasie ponownie przyjechać do pracy w Polsce. Przyjeżdżający korzystają z uproszczonej procedury zatrudniania w Polsce, na ogół legalnie pracują nawet przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. Najczęściej pracują fizycznie (3 na czterech pracowni- ków). 16 proc. szuka zajęcia w usługach (hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii i opiece nad dziećmi). W Polsce Ukrainiec zarabia średnio cztery razy więcej niż w swoim kraju. 44 proc. badanych stwierdza, że odpowiadają im warunki zatrudnienia. Minimalizują wydatki, pieniądze odkładają i zabierają z powrotem do kraju. Okazuje się, że do Polski przyjeżdżają też Białorusini.

 

We współpracy z portalem GlobalEconomy.pl

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |