SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  120  / Wyboista droga Ukrainy do Unii Europejskiej

 

Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie Dialog przede wszystkim…

 
Jaka droga czeka Ukrainę w najbliższych latach? Co już udało się zrobić, a co koniecznie trzeba jeszcze zmienić, żeby wejście w unijne struktury stało się faktem? To pytania, na które odpowiedzi próbowali znaleźć goście XI Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w połowie marca w G2A Arenie w Rzeszowie-Jasionce.

 

Układ o bezwizowym przemieszczaniu się po krajach Unii Europejskiej i umowa stowarzyszeniowa ze Wspólnotą to podstawy dialogu pomiędzy Brukselą a Kijowem. Marzeniem Ukrainy, która przez wiele lat była naciskana zarówno przez Rosję jak i Stany Zjednoczone jest Unia Europejska. Tego marzenia nie uda się spełnić, jeżeli Ukraińcy nie przyspieszą na drodze reform. Pracy do wykonania jest ogrom, a sytuację bardzo komplikuje wojna na wschodzie kraju, która odcięła Ukrainę od najważniejszych regionów – gospodarczego Donbasu i turystycznego Krymu.

W czasie dwóch dni obrad, którym patronował Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, odbyły się 2 sesje plenarne, 45 paneli dyskusyjnych, przed którymi goście obejrzeli prezentacje tematyczne i prezentacje regionów Ukrainy. Wydarzeniami towarzyszącymi był dwie StartUp Session, prezentacja wystawy „Więźniowie Kremla. Nieznane ofiary niezadeklarowanej wojny”, a także prezentacja raportu pt.„Ukraina 2017-2018 – nowe realia, stare problemy” opracowanego przy współpracy z Centrum Studiów Ekonomicznych i Politycznych im. Razumkowa z Kijowa. Ogółem w obradach wzięło udział 1183 przedstawicieli polityki, biznesu i mediów. 301 z nich to paneliści, którzy zastanawiali się między innymi nad tym jak Ukraińcy budują europejską gospodarkę, czy imigracja z Ukrainy zmieniła polski i europejski rynek pracy, jak wielką szansą dla rozwoju jest Nowy Jedwabny Szlak, którego jednym z centralnych odcinków na drodze z Chin do Europy jest Ukraina.

 

Dyskusja panelowa poświęcona budowaniu tożsamości lokalnej

 

Wśród najważniejszych gości obecni byli:, ministrowie: przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Uczestnicy forum podkreślili, że najważniejsze z czym musi uporać się Ukraina to sytuacja wewnętrzna w kraju. To nie tylko kwestia otwartego konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską, ale także ograniczenie do minimum korupcji czy zmianę systemu gospodarczego, w którym wielką rolę odgrywają oligarchowie. Ważnym elementem jest wstąpienie Ukrainy do NATO, ale sprzeciwiają się temu Niemcy, Francja i Włochy, a Polska i Węgry zgłosiły swoje zastrzeżenia ze względu na ukraińską politykę historyczną i oświatową.

 

Anatolij Zymnin

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |