Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy młodą parę do końca życia, a symbolem ich miłości, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – cząstka obrzędu zaślubin od XIII w.

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele wieków później. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Kanadzie, w Iranie, w Wielkiej Brytanii albo w Turcji, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – kiedyś ze stali, dzisiaj ze złota oraz platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub stal), które reprezentowały siłę miłości. Dziś do ich sporządzenia wykorzystuje się z reguły złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one też nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również często usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]