Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Więcej na temat kursu franka na https://topfx.pl/kurs-wymiany-chf.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt wiele, praktycznie zaledwie to, że to ta waluta, w której mnóstwo rodzin zaciągnęło niegdyś kredyty, które w tym momencie ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najpiękniejszych banknotów świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. jena, euro oraz dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z głównych walut we współczesnym świecie. Jednak nie była to pierwotna waluta, która funkcjonowała w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które dotychczas stosowano w różnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, unikając między innymi destabilizacji w czasach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakich doznaliśmy w XX i XXI wieku. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się porywającą kolorystyką i rzadką pionową orientacją grafiki. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru kultury (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Arthura Honeggera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – twarze ministrów, wojskowych czy monarchów. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka i Ziemia.

Gdzie szukać bieżącego kursu franka?

Frank szwajcarski ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego kurs monitorują też bacznie kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie kurs franka aktualizowany jest w parusekundowych interwałach. Tu można też prześledzić fluktuacje ceny waluty w wskazanym okresie. Jest to opcja użyteczna dla inwestorów planujących swoje dalsze działania, a także dla frankowiczów oczekujących na najlepszy moment, aby przewalutować walutę przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki.