Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o e-fakturze.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie osobom prowadzącym działalność na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ujednolicona struktura dokumentów
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, natomiast dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie czytelny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednakowy format bez względu na to jakich programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw między innymi szybciej otrzymają zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro zaznaczyć, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże musi ona być zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]