System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Tu znajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie systemu rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]