Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Zamów motoreduktor planetarny na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, dlatego zawsze pojawia się nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe pomiary oraz testy różnych kompletów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, średnich lub dużych obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak m.in aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome albo atrakcje w parku rozrywki. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość możliwych zestawów, które obecnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]