Wznoszenie budynków – o szalunkach

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie odwiedź ten adres.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję łączą belki, głowice ze aluminium lub stali, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt i zespołów, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]