Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Zleć badania psychotechniczne Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]