Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Skieruj się tu jeśli interesuje Cię drukowanie 3D cennik.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdego projektu, makiety oraz podzespołów z tworzyw sztucznych znacznie redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest ciągła produkcja, najczęściej decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je fachowców. Jeśli jednak konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna czy też w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach przy opracowaniu planu przedsięwzięcia pojawia się często pytanie: jak określić cenę wydruku 3D?

Co wpływa na koszt druku 3D?

Na ostateczny koszt wydruku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STL lub STEP), z pomocą którego można wstępnie wyliczyć koszt wykonania zamówienia. W wielu przypadkach firma zlecająca opracowuje jedynie rysunek projektowy lub prototyp. To sprawia, iż cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa w związku z koniecznością przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D, ewentualnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki, które znamiennie wpływają na ostateczny koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie ważne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. wygładzenia lub montażu dodatkowych elementów).

Jak skalkulować koszt druku 3D?

Nie da się właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z podmiotem, któremu planujemy powierzyć to zlecenie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny bądź, jeżeli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i rzetelnie zaprezentować specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem przy wyborze tworzywa oraz właściwej technologii druku.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]