Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Zamów kantar.

Kantar to część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do kształtu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc znaleźć właściwy kantar dla konia? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]