Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportu, gdzie zagrożenie upadkami jest dość duże. A te, z uwagi sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia narażona jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej dostępne są 2 rodzaje zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki do jazdy konnej? Co wybrać?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest na ogół wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednak tak dobrej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne certyfikaty oraz pozwalać na regulację swojego rozmiaru lub być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie powinno się także iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]