W sklepach konopnych, oprócz popularnych olejków CBD, można kupić także susz. Licznym konsumentom wygląd i nazwa tego wyrobu błyskawicznie kojarzy się z zakazaną prawem substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera głównie kannabinoidy, a nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może być wyższe niż 0,2%).
Susz konopny – zezwolenia wymagane do hodowli konopi włóknistych
Susz konopny powstaje z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi siewnych (to m.in. Tygra, konopie Białobrzeskie i Sofia), a sama ich hodowla spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.
Nad Wisłą konopie siewne hoduje się dla wielu branż przemysłu, przykładowo chemicznego czy kosmetycznego, aczkolwiek podlega to urzędowej kontroli, co znaczy, że rolnik lub inwestor planujący przystąpić do ich wysiewu musi wcześniej dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach wewnętrznych (indoor), jak i outdoorowych, ale też i na łączących oba te sposoby uprawach szklarniowych (greenhouse).
Olejki eteryczne i kannabinoidy – co zawiera susz konopny?
Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBDV czy CBDa), ale także terpeny (jak przykładowo Pinen oraz Kariofinel), które nadają każdej ich odmianie jedyny w swoim rodzaju, łatwo wyczuwalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi siewnych używane są w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych.
Powszechnie sądzi się, iż kannabinoidy mają duże oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólem mięśni oraz niektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Parkinsona. Dużo wiadomości o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można przeczytać między innymi w opracowaniach medycznych zgromadzonych w bibliotece online National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.