Kiszonki z warzyw i nie tylko – przysmak ludzi z całego świata

Kup domowe przetwory z warzyw.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że sądzimy, iż jest to przede wszystkim słowiański rarytas, z rzadka napotykany w pozostałych częściach świata. Jednak domowe kiszonki modne są nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszonki znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Według historyków proces konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w solance, w roztworze octu albo w soli, znany jest ludzkości od ponad czterech tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, ogranicza rozmnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu był to świetny sposób, żeby wydłużyć okres przydatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilka miesięcy. W rezultacie przyjął się zwyczaj przyrządzania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory z warzyw od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Mają one m.in. mnóstwo witaminy C, dlatego marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, iż w języku polskim kwaszone przetwory warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z topinamburu lub grochu.

Kwaszonki w Polsce i na świecie

Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Jednak ogórki kiszone są tam bodajże najbardziej lubianym dodatkiem do kanapek, hot-dogów i burgerów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraczki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. cebulę, botwinkę, jak również owoce (np. truskawki).

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się podstawą albo istotnym dodatkiem do setek potraw narodowych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych regionach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w Izraelu.

Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]