Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Jeśli potrzebujesz literatury młodzieżowej, koniecznie wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w telewizji, na komputerze albo w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również przez obowiązek poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki jest dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do codziennych doświadczeń młodego człowieka

Młodzież nie nie ma potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ten gatunek literatury dostał własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to dzieła kreowane dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, historie obyczajowe oraz fantasy. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wyraźnie do typowych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą więc o nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, kontaktach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości oraz znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala młodzieży poczuć, że inni też przeżywają jednakowe życiowe zawirowania w okresie dojrzewania.

Czy warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych

Rekomendujemy proponować młodzieży angażującą ją literaturę, ponieważ podsycenie w nich ochoty czytania dla przyjemności po czasie przynosi niemało korzyści. Osoba, która często oddaje się lekturze posługuje się szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co dostrzegalnie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie historii innych osób w identycznym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i osobistych zainteresowań. Co istotne, najbliżsi w żadnym razie nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej czyta opowieści o duchach czy statkach kosmicznych nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa