Najpopularniejsze technologie i materiały do druku 3D

Więcej informacji o materiałach do druku 3D.

Firma CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do druku 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały do druku 3D grupuje się na następujące rodzaje:
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– SLA – utwardzane wiązką lasera żywice fotopolimerowe o różnych cechach,
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane ultrafioletem,
– FDM – warstwy topionych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM stosowane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych.

Filament – nietoksyczny i powszechnie dostępny materiał do druku 3D

Filament to tworzywo używane w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. Ten materiał oraz technologia druku są używane do seryjnej produkcji, a także do błyskawicznego prototypowania z łatwych w obróbce termoplastów oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są zwykle wykorzystywane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po proste do kształtowania poliestry alifatyczne czyli PLA, tworzywa inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) czy też posiadające specyficzne własności (np. niepalność). Technologia druku FDM niczym nie ustępuje wydrukom otrzymanym za pomocą innych rozpowszechnionych metod: termoformowania i wtrysku. Istotne plusy filamentów to duża dostępność, ekologiczny sposób ich wytwarzania (nietoksyczny a przy tym czysty, wobec tego wytworzone z jego pomocą prototypy można używać np. w biurach), a także rozsądna cena połączona z dobrą jakością wydruku 3D.
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdują się materiały:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Inne materiały do drukarek 3D pracujących w technologii SLA oraz PolyJet

Nie licząc filamentów, w asortymencie CadXpert znajdziemy też pozostałe materiały do druku 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– transparentne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– wysokotemperaturowe.
PolyJet jest uważana za kompleksową a przy tym niesłychanie precyzyjną technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła UV. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie najczęściej jako modele: odwzorowujące wyrób końcowy, inżynieryjne, koncepcyjne oraz anatomiczne. Z tego materiału produkowane są także opakowania, pojemniki oraz inne produkty codziennego użytku.
Z kolei w technologii SLA (czyli w stereolitografii) są to między innymi materiały:
– standardowe,
– dentystyczne,
– inżynieryjne,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Bardzo szerokie. Przeważnie używamy jej w przemyśle i branży medycznej do trójwymiarowego druku prototypów oraz modeli koncepcyjnych, a także różnorodnych elementów wymagających gładkiej powłoki.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]