Nie tylko rzeźba nagrobna – o nowoczesnych pomnikach

Pomniki to nie tylko rzeźby nagrobkowe, które widujemy na cmentarzach – dzieła artystyczne też skwery, place czy prywatne posesje. Jak są tworzone? Czy można je otrzymać na zamówienie?

Pomniki nowoczesne – kto zleca ich wykonanie?

Nowoczesne pomniki mają rozległe spektrum zastosowania – mogą cieszyć oko indywidualnych nabywców, stanowiąc nietuzinkową ozdobę ich tarasu, ogrodu albo patio, jak również mogą być elementem uatrakcyjniającym przestrzeń publiczną, m.in. na skwerach. Rozwiązań ich użycia jest bardzo wiele, a szeroki wachlarz materiałów oraz technik ich realizacji sprawia, że nowoczesne pomniki dostosujemy do potrzeb każdego. Tego typu dzieło sztuki tworzy się przeważnie w tzw. technice łączonej albo poprzez odlew i ręczne rzeźbienie. Odlewane pomniki można nabłyszczać oraz – zależnie od wykorzystanego do odlewu metalu – zabarwić na rozmaite odcienie, m.in. brunatny, czerwony bądź żółty. Zainteresowaniem cieszą się też popiersia na zamówienie – pełnią funkcję dekoracyjną, a przy tym stanowią doskonały prezent dla bliskiej osoby. Ustawione w prywatnym domu bądź ogrodzie prezentują się doskonale i są oryginalnym elementem przestrzeni. Wykonanie popiersi zamawiają także organizacje publiczne, w tym urzędy, w celu upamiętnienia ważnej postaci, np. sławnego sportowca.

Pomniki nagrobne – najpopularniejsze w postaci piety i anioła?

Ozdobne elementy uzupełniające płytę nagrobka, czyli pomniki na cmentarz, są odrębną grupą. Można je wykonywać poprzez rzeźbienie bądź odlew. Wyróżniamy pomniki z brązu, mosiądzu i aluminium. Te stopy cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, jak również niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Sporym zainteresowaniem cieszą się również rzeźby nagrobkowe w formie piety albo anioła. Projekt pomnika nagrobnego można dostosować do indywidualnych potrzeb – artysta konsultuje z zamawiającym materiały, z których będzie zrobiona rzeźba, technikę wykonania, jak również wiele innych elementów.