Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych metod aktywności artystycznej. Pierwsze dzieła obecne były już wiele tysięcy lat temu i odtąd są obecne w różnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je zazwyczaj tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w kościołach, w galeriach oraz w muzeach, ale także w miejscach publicznych: na ulicach i placach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w życiu jest na tyle znaczna, iż nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Rzeźby z brązu w przestrzeni publicznej

Prace rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą wysokie walory estetyczne oraz artystyczne, często bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na ulicach czy na skwerach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Ponad to często można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję ozdobną między innymi w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Na plebiscyty czy zawody sportowe

Podane wyżej przykłady dotyczą głównie ogromnych, nieruchomych rzeźb. Ale stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to drobne dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, statuetki okolicznościowe bądź nagrody na laureatów konkursów. Inicjatorzy różnego typu zawodów sportowych czy eventów nie mają z tym problemów, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest znacznym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.