Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Badania wysokościowe Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry ponad gruntem czy podłogą. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych branż. Na czym polegają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z użytkowaniem właściwych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi czy mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), okulistyki oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można też zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość wykonania wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, iż podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, muszą natomiast wykonywać je rokrocznie.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]