Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Po więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty skieruj się tu.

Stercz, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią i wielkością włoski orzech. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego zauważenia alarmujących zmian nowotworowych. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Trudności mikcją i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć absolutną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeważnie ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, alergia na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]