Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje o Cross Linking.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma dużo nocyceptorów. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się również podwójne widzenie. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie dolegliwość jest niwelowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, z czasem natomiast niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – stosowane procedury

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem różnych technik. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]