Co jest przyczyną bólu kręgosłupa?

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla sporego procenta populacji. Dziś jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko starsi ludzie. Siedząca praca połączona z znikomą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.

Co bywa przyczyną bólu kręgosłupa?

Ból pleców może wynikać z kilku źródeł. Jego występowanie np. na wysokości klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten promieniuje w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również wskazywać na rozwijające się schorzenia organów wewnętrznych czy zmiany reumatyczne, dlatego jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego typu przyczyn. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, a także ból między łopatkami notorycznie jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni lub ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie podnoszeniem przedmiotów o dużej masie lub wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, bo znika po odpoczynku, niemniej jednak może on być symptomem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak znikomych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Ból kręgosłupa – jak z nim walczyć?

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba natychmiast zgłosić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do właściwego lekarza specjalisty, który wybierze najlepszy kierunek leczenia. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać zawsze, także jeśli nie sprawiał dotychczas problemów. W tym celu lekarze rekomendują regularną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała np. w czasie pracy przy biurku oraz utrzymanie odpowiedniej wagi. Spięte mięśnie pleców czy karku można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co redukuje bóle przeciążeniowe, jak również pobudza krążenie limfy i krwi.

Dane:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]