Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Jeżeli interesujesz się urologiem w Krakowie, koniecznie skieruj się tu.

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które odnotowały u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele tygodni badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać sporo różnych symptomów, które często są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie zatem objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to w szczególności wszelkie zmiany związane z moczem, czyli obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemna barwa, ale też pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraźne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze oraz obrzęk stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), utrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – leczenie stulejki, wazektomia i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują również sporo złożonych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]