Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Po więcej informacji o leczeniu presbiopii kliknij w to miejsce.

Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z samoistnych procesów powiązanych bezpośrednio ze starością. Jej symptomem jest pogarszanie się widzenia w bliży, co właściwie uniemożliwia czytanie czasopism, rozwiązywanie krzyżówek, użycie notebooka lub telefonu komórkowego oraz podejmowanie szeregu codziennych aktywności. Starczowzroczność jest konsekwencją zachwiania zdolności akomodacji oka bądź jej całkowitej utraty. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być noszenie okularów, jakkolwiek wywołuje to sporo trudności. Szkła do bliży przeszkadzają w dostrzeganiu dali, okulary progresywne przeważnie nie są tanie, natomiast modele dwuogniskowe zazwyczaj nie są wygodne. Lepszym wyjściem może okazać się zatem wyeliminowanie presbiopii w trakcie zabiegu.

Leczenie starczowzroczności. Z jakiej przyczyny jest potrzebne?

Jak już nadmieniliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia ustrzeżenie się wielu problemów przy realizowaniu codziennych, najprostszych czynności. Ludzie mający tę chorobę (wypada podkreślić, iż w niektórych przypadkach pierwsze oznaki starczowzroczności przejawiają się zaraz czterdziestce) mają trudności z czytaniem lub korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a także robieniem zakupów (w gruncie rzeczy ogranicza możliwość przeczytania etykiety artykułu) bądź jazdą komunikacją miejską (problemy z korzystaniem z planów jazdy). Prócz tego, w przeciwieństwie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie okularów bywa dla osób cierpiących na tę chorobę niewygodne. Nie należy także zapominać, iż wada ta się nieustannie pogłębia, a każde następujące 2 lata lata przynoszą zwykle osłabienie widzenia o około 0,25 dioptrii.

Leczenie presbiopii – eliminacja wady w czasie jednego zabiegu

Poza korektą z użyciem szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest także leczenie presbiopii z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają potrzebę zakładania szkieł korekcyjnych. Metody takie jak PRESBYMAX® są także drogą ku temu, by podczas jednego zabiegu w pełni wyeliminować wadę w obu oczach.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]